Product was successfully added to your shopping cart.
Swipe to the left

10 pravidiel pre čersté kvety

10 pravidiel pre čersté kvety
7. apríla 2020

Stáva sa vám, že vám rezané kvety nevydržia vo váze dlho? Skúste dodržiavať nasledujúcich 10 pravidiel a radujte sa z rezaných kvetov oveľa dlhšie.

Položte kvety do čistej nádoby s širokým hrdlom

18.5.2020 6:36:24

Umiestnite kvety do horúcej vody

Aj keď to znie neuveriteľne, teplota vody okolo 43 – 44°C je pre kvety vhodná a to v prípade, že túto vázu s teplou vodou a kvetinami následne umiestnite na chladné miesto na hodinku, dve. Molekuly teplej vody sa totiž pohybujú rýchlejšie cez stonky, zatiaľ, čo kvety strácajú menej vlhkosti. Táto metóda pomáha predĺžiť životnosť rezaných kvetov ako sú hortenzie, slnečnice, lisianthus a gerbera.

Základným pravidlom je ukladať rezané kvety do čistej nádoby. Iba tak znížite riziko výskytu mnohých baktérií a mikroorganizmov, ktoré infikujú kvety. Okrem toho je dôležité, aby ste používali vázy so širokým hrdlom, aby sa nestalo, že stonky kvetov budú príliš pri sebe natiskané.

Teplá voda

Ak sa nechcete riadiť podľa predchádzajúcej metódy, tak do vázy nalejte teplú vodu. Teplá alebo izbová teplota vody je pre väčšinu kvetou oveľa lepšia ako studená, a tak vám pomôže udržať vaše kvety oveľa dlhšie čerstvé.

Odstráňte spodné listy

Ak chcete, aby vaše rezané kvety vydržali, čo najdlhšie, tak je potrebné odstrániť spodné listy kvetov. Tie sú totiž často ponorené vo vode a veľmi rýchlo začínajú hniť, čo je prospešné pre vznik baktérií, ktoré následne infikujú a poškodzujú kvety.

Meňte kvetom vodu každý deň

Rezané kvety vám v domácnosti vydržia oveľa dlhšie a to v prípade, že im budete meniť vodu každý deň. Okrem toho je však potrebné odstrániť všetky nečistoty z dna vázy a vhodné je tiež pridať niekoľko aspirínu do vody, vďaka ktorému udržíte vašu vodu čistý a bez škodlivých baktérií.

Stonky zarezávajte pod 45° uhlom

Predtým, ako umiestnite kvety do vázy, je nutné odrezať konce kvetov. Tie by ste mali zarezávať do šikmá, pod 45° uhlom. Vďaka tomuto triku budú vaše kvety schopné prijímať vodu oveľa rýchlejšie, čo spôsobí, že vydržia oveľa dlhšie čerstvé.

Zaujímavosťou je, že ruže sú veľmi citlivé, a tak je vhodné zarezávať ich stonky pod tečúcim prúdom vody.

Používajte konzervačné látky pre kvety

Ak sa chcete zbaviť baktérií a mikroorganizmov, je dobré pridávať konzervačné látky. Okrem kúpených môžete využiť i domáce prípravky, ako napríklad zmiešanie bielidla a limonády.

Udržiavajte kvety mimo priameho slnečného žiarenia, radiátora či dokonca aj ovocia

Asi pre vás nie je novinkou, že aj umiestnenie kvetov je veľmi dôležité pre ich trvácnosť. Nikdy by ste ich totiž nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu či v blízkosti tepelného zdroja. Zaujímavosťou je, že vhodné nie je ani umiestnenie kvetov v blízkosti ovocia, pretože to vyžaruje malé množstvo plynu etylénu, ktoré môže zhoršovať stav kvetín.

18.5.2020 6:36:18

Zvädnuté kvety odstráňte čo najskôr

Hneď, ako si všimnete čo i len zvädnutý lístok, odstráňte ho od zvyšných kvetov. V opačnom prípade bude dochádzať k poškodeniu aj ostatných zdravých kvetín.

Musíte vedieť správne naaranžovať kvety

Nie všetky kvety môžete umiestňovať pospolu. Napríklad čerstvé rezané narcisy a hyacinty vydávajú chemické látky, ktoré sú toxické pre iné rastliny, a tak je lepšie, aby boli vo váze osobitne.