Swipe to the left
Správna starostlivosť o kyticu rezaných kvetov
5. mája 2020
Všetky kytice z e-shopu kvetinárstva Anafiori sú pripravené svedomite floristkou Anitkou. Aby kvetiny, ktoré dostanete alebo zakúpite Vám robili doma radosť čo najdlhšie, prosím postarajte sa o kyticu s láskou a zodpovednosťou.
Životnosť kvetov závisí od ich druhu a odrody. Pre všetky kytice z rezaných kvetov však platí: „so správnou starostlivosťou Vám kvety vydržia oveľa dlhšie“.
- Základom je správny rez Kvety treba pred tým, ako ich dáte do vázy zrezať. Plocha rezu by mala byť čo najväčšia, kvety sa preto zrežú šikmo, v čo najväčšom možnom uhle. Stonka sa zrezáva každý deň. Na zrezávanie stoniek používajte zásadne len ostré nože. Nožnice často poškodia alebo pomliaždia drobné žilky, ktoré zásobujú kvet vodou. Čerstvo zrezané kvety sa majú ihneď ponoriť do vody, aby sa neuzavreli cievy, ktoré ich zásobujú vodou.
- Váza Kvety vložte do čistej vázy, najvhodnejšie sú sklenené, pretože sa dajú dobre vyčistiť a ľahko skontrolujete, koľko je v nich vody (ak ju nemáte, voľte vázy z neporózneho materiálu: glazovaná keramika alebo plast). Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že voda by mala siahať asi do 2/3 výšky kvetov. Vhodné je aj odstrániť prebytočné listy, pretože cez ne sa voda zbytočne odparuje. Teplota vody by mala byť izbová (20 – 25 °C), pretože studená voda kvetom tiež nerobí najlepšie. Vodu vymieňajte pravidelne, najlepšie každý deň.
- Dôležitá je aj poloha ich umiestnenia Vázu s kyticou postavte na miesto bez priameho slnečného svetla, bez prievanu a dostatočne ďaleko od zrejúceho ovocia. Ovocie uvoľňuje etylén. Tento plyn znižuje trvácnosť rezaných kvetov. Ak kvety na noc umiestnite do chladnejšej miestnosti, budete sa z nich tešiť viac dní.
- Vädnúce kvety rýchlo vyhoďte Ak máte zmiešanú kyticu a niektoré kvety už začali vädnúť, rýchlo kyticu rozviažte a vädnúce kvety vyhoďte do koša. Z nich sa totiž do vody vyplavuje etylén, ktorý spôsobuje predčasné vädnutie ostatných kvetín.
- Pridajte im výživu Aby ste sa mohli zo svojej kytice dlhšie tešiť, primiešajte do vody prostriedok na predĺženie sviežosti kvetov. Spomalíte tým tvorbu baktérií a plesní. Vo vode rozpustite výživu na rezané kvetiny (podľa návodu na balení).
Tipy pre mimoriadnych milovníkov kvetín:
- Na čo si treba dávať pozor u ruží, dianthusov (klinčekov) a orchideí? Na tieto tri druhy rezaných kvetov mimoriadne vplýva priame slnko, prievan alebo etylén (výfukové plyny, ovocie alebo cigaretový dym). Dbajte na správne stanovisko!
- Ako sa môžem najlepšie postarať o tulipány? Na rozdiel od iných rezaných kvetov tulipány znášajú studenú vodu.
- Na čo si musím dávať pozor u slnečníc a maku? Skôr než dáte slnečnice a mak do vody, je im potrebné zrezať stonku (šikmým rezom) a na pár minúť ponoriť do horúcej vody. Vďaka tomu dokážu rezané kvety nasať vodu ako špongia.
- Vyžadujú si narcisy oddelenú starostlivosť? Narcisy vylučujú sekrét, ktorý je pre iné kvety škodlivý. Najlepší postup je, ak ich zrežete a necháte jeden deň vo váze samé. Až potom ich môžete bez starostí skombinovať s inými rezanými kvetmi.
- Ako mám ošetriť zvädnuté rezané kvety? Čerstvá pomoc pre zvädnuté kvety: Zrežte stonky, kvety pevne zabaľte do novinového alebo obyčajného papiera a na približne 3 – 12 hodín ponorte do vlažnej vody!
Vžité omyly a nedorozumenia:
- Mám do vody vo váze pridať aspirín? Áno alebo nie?
- Nie! Kyselina, ktorú obsahuje aspirín, stonky nespevní.
- Tip: Použite prostriedok predlžujúci sviežosť rezaných kvetov, ale dbajte na správne dávkovanie. (Riaďte sa pokynmi na obale.)
- Mám do vody vo váze pridať cukor? Áno alebo nie?
- Nie! Cukor síce rezaným kvetom prospieva, ale iba v správnom množstve. Priveľa cukru podporuje rozmnožovanie hnilobných baktérií.
- Tip: Použite prostriedok predlžujúci sviežosť rezaných kvetov, ale dbajte na správne dávkovanie. (Riaďte sa pokynmi na obale.)